JAK PRZETRWAĆ Z PSEM SYLWESTRA?


Praktyczne porady, które pomagają moim psom zrelaksować się w Sylwestra.


Nero kolorowych i głośnych cosiów zupełnie się nie boi. On je ignoruje, lub ewentualnie skacze do nieba i próbuje je złapać. ooo! jaka super, latająca piłeczka... chceto
Niko natomiast, na samo wspomnienie okołosylwestrowego huku trzęsie futrem. Fakt faktem, że nie przejawia jakiegoś ogromnego przerażenia, ale wyraźnie widzę po jego facjacie dyskomfort i lekki strach.

JAK SOBIE RADZIĆ Z PSEM W SYLWESTRA?

( tj. co ja robię, aby okiełznać Nikusiowy móżdżek)

Tak naprawdę nie robię nic nadzwyczajnego. Dla Nika ważna jest stałość, przewidywalność dnia codziennego. Jeśli nagle zaczęłabym coś wydziwiać - najpewniej mały biały spakowałby walizki i udał się na kilkudniowe wakacje.
Tego dnia funduję mu długi spacer w okolicach południa. Chodzimy po polach, lasach, z dala od wystrzałów. Pies biega spokojnie, węszy, daje upust swoim emocjom.

Jak ognia pilnuję tego, aby miał dostęp do swojego kennela. Jest to jego azyl, ukochany domek. Tego dnia nie zamykam drzwi - tak, aby w każdej chwili mógł się udać pod metalowe pręty z kocykiem i się uspokoić.

Staram się także nie zostawiać go samego na podwórku. Jego ostatnie wyjście oscyluje około godziny 19. Potem udaje się na krótkie siku ok. 3- 4.

Gdy robi się ciemno podaję mu gryzaka, konga, lub coś do żucia. Zachowuję sią tak, jak każdego normalnego dnia, czyli palę światło, zasłaniam okna, włączam telewizor. Najczęściej w Noc Sylwestrową udajemy się do znajomych - takich, których Nik doskonale zna i czuje się u nich bardzo dobrze.


Jak Ty możesz pomóc swojemu psu w sylwestra:


+ Bądź spokojny i zrelaksowany. Poświęć uwagę swojemu zwierzakowi, ale nie rozczulaj się nad nim i jego strachem. Zachowuj się tak, jak zwykle - bez zbędnych udziwnień. Nie mów do niego dziwnym głosem, nie tul na siłę, nie pozwalaj na więcej niż zwykle. Bądź naturalny i swobodny.

+ Spacery pod kontrolą - Jeśli nie masz pewności, jak zachowa się Twój Burek po usłyszeniu petardy - nie spuszczaj go ze smyczy. To tylko ułamek sekundy, chwila nieuwagi, przez którą możesz na zawsze stracić swojego pupila. Jeśli uważasz, że pies potrzebuje więcej ruchu - zaopatrz się w specjalną linkę treningową, lub smycz automatyczną.
Koniecznie pamiętaj o założeniu zwierzakowi obroży, lub szelek z adresówką. 

+  Wychodź z psem wtedy, gdy ryzyko usłyszenia strzałów jest najmniejsze. Jeśli masz podwórko - nie zostawiaj na nim psa samego. Ludzie rzadko kiedy strzelają gdzieś na odludziu, najczęściej zabawiają się w swoich ogrodach i blisko zabudowań. My zawsze w tych dniach spacerujemy po polach, lasach - tak, aby ryzyko usłyszenia wystrzałów było jak najmniejsze. 

+ Włącz radio, telewizor, lub spokojną muzykę. Dźwięki z odbiorników zakłócą trochę wystrzały za oknem a psu będzie lepiej. Na Nika dobrze działa także czytanie książek, gazet, lub czegokolwiek na głos. Uspokaja się i zasypia, a mój głos skutecznie zakłóca wystrzały petard. 

+ Zapewnij psu ciasną, ciemną przestrzeń. Klatkę, pomieszczenie do którego jest przyzwyczajony. Pod żadnym pozorem nie zamykaj tam psa - zwierzak musi mieć poczucie, że w każdej chwili może się wydostać. Nik bardzo lubi przebywać w miejscach, które przypominają mu norę. Śpi często wciśnięty pod łóżkiem, lub w kennelu przykrytym kocem. Większość psów czuje się bezpiecznie w ciasnych pomieszczeniach. Ważne jest to, aby pies w razie usłyszenia strzału mógł się z takiej kryjówki wydostać. Brak możliwości ucieczki i głośne dźwięki, mogą powodować przerażenie i panikę u psa. 

+ Zasłoń okna, zapal światło. Wszystko po to, aby zminimalizować widzialność błysków. Ja zasuwam rolety, palę światło, włączam telewizor, palę świąteczne, kolorowe lampki (które maskują błyski petard.) 

+ Podaj gryzaki do żucia. Kong, uszy, wędzone kończyny, i inne takie. Pies memłając pokarm uspokoi się i wyciszy. Ostatnio hitem u nas okazała się ogromna, półmetrowa kość wołowa dla Nera i potężny kabanos dla Nika. Psy mają zajęcie i nie w głowie im nasłuchiwanie tego, co dzieje się za oknem.
Moje przepisy na wypełnienie konga dla psa 

+ Spróbuj masażu relaksacyjnego. Najlepiej tydzień, lub dwa przed, aby nie zaskoczyć dziwnymi gestami zwierzaka - i tak już zestresowanego.
Masaż TTouch dla psów.

Możesz spróbować także specjalnego podwiązywania, owijania bandażem elastycznym, zakładania kamizelki antystresowej (np. anxiety wrap). Osobiście nigdy powyższych metod nie praktykowałam, ale właściciele psów lękowych mówią, że u nich to się sprawdza.
Recenzja kamizelki przeciwlękowej dla psa

+ Nie wyprowadzaj po 22. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ale najbezpieczniej jest odbyć ostatni spacer o 18 - 19 a potem około 3- 4. Jak najkrótszy i na smyczy.

+ Odludzie. Wyjazd z psem w miejsce, które jest przyjazne psom i nie posiada w zanadrzu osób, które mają bzika na punkcie petard. Możemy znaleźć w Internecie ośrodek, pensjonat z dala od innych domostw i tam udać się z psem na czas Sylwestra.W tym roku pewien ośrodek znany prawie wszystkim psiarzom, organizuje kameralne przywitanie Nowego roku - bez petard i strzałów, specjalnie dla strachliwych zwierzaków.

+Towarzystwo innego psa. Psa, który jest spokojny, dobrze wychowany i nie boi się wystrzałów. Wspólna zabawa, leżenie razem, czy po prostu przebywanie obok siebie, może uspokoić naszego zestresowanego zwierzaka. Ważne jest to, aby psy znały się i lubiły. Dodatkowy stres związany z zapoznawaniem nowego czworonoga nie jest nikomu potrzebny. 

+ Jeśli Twój pies panicznie boi się wystrzałów - zapytaj się o radę zaufanego weterynarza. Może poda mu jakieś leki uspokajające, wyciszające? Ważne jest to, aby udać się na konsultację nawet miesiąc przed sylwestrem - nie wszystkie środki działają po pierwszym podaniu. Pamiętaj - nigdy nie podawaj preparatów bez konsultacji z lekarzem! 


Z okazji nadchodzącego Nowego Roku, życzę Wam, Drodzy Psiolubni spełnienia wszystkich, najskrytszych marzeń. Szczęśliwych piesków, fajnych gadżetów, dużo promocyjnych okazji, samych sukcesów, radości z bycia psiarzem i wszystkiego naj, naj! :) 
Klaudia N&N no i oczywiście Lou! :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz