ZNAJDŹ CZAS DLA PSA PO WAKACJACH!

psiolubni, psy, blog o psach, wakacje, wczasy, planowanie czasu, organizer, planner, kalendarz, notatnik, organizacja pracy, organizacja dnia, obowiązki domowe, notatnik, notes, pani swojego czasu,

Jak prosto i bezboleśnie zorganizować swoje życie, aby nie zabrakło w nim miejsca dla psa?
Porady przydatne nie tylko po zakończeniu sezonu letniego.. :).


Mamy nieznośną tendencję do marnowania cennego budulca - jakim jest czas. Zajmujemy się głupotami, a potem narzekamy, że nie zdążyliśmy zrobić tego, czy tamtego...
Jak to jest, że doba każdego człowieka wynosi tyle samo, a ilość odfajkowanych obowiązków jest tak diametralnie różna?

Ilość wygospodarowanego czasu dla naszego Burka, zależy tylko i wyłącznie od jednego, prostego czynnika - dobrej organizacji.

Jeśli masz problem z planowaniem swojego dnia, często nie nadążasz, masz tendencję do nic nierobienia - ten wpis jest dla Ciebie!JAK EFEKTYWNIE ZORGANIZOWAĆ CZAS?


 • Stwórz swój typowy plan dnia

Usiądź w ciszy i przeanalizuj to, co zwykle robisz (lub powinieneś zrobić) w ciągu zwykłego dnia. Zacznij od pobudki, śniadania, obowiązków domowych, szkoły lub pracy. Możesz wypisać orientacyjne godziny w których dana czynność powinna być wykonana i czas na jej realizację.
np. Śniadanie 9:00 ok. 30 minut. 

Gdy już ustaliłeś to, jak wygląda Twój zwykły dzień, teraz uwzględnij w nim miejsce dla swojego psa. Zastanów się co razem robicie (stale, codziennie) np. spacer 11:30, godzina i trzydzieści minut. 

psiolubni, psy, blog o psach, wakacje, wczasy, planowanie czasu, organizer, planner, kalendarz, notatnik, organizacja pracy, organizacja dnia, obowiązki domowe, notatnik, notes, pani swojego czasu,

 • Prowadź planner, lub kalendarz

Uważam że Planner to cudowne dziecko XXI wieku. Nie umiem bez niego żyć, ani funkcjonować. Muszę mieć wszystko wypisane, zanotowane, co, kiedy i o której. 
W księgarniach, czy innych sklepach możesz śmiało kupić kalendarz w formie notesu. Tam, pod każdą datą, wpisuj Twój porządek dnia stałego. (Patrz punkt wyżej) Uwzględnij godziny w których dana czynność powinna być wykonana, staraj się ich trzymać. 
Gdy wiesz już, jakie codzienne obowiązki na Ciebie czekają, możesz uzupełnić wolne luki niecodziennymi wydarzeniami. Np. sprawdzian z matematyki, zebranie w pracy, czy wizyta u dentysty. 

W tak rygorystycznym schemacie trudniej Ci będzie wymigać się od tego, co musisz wykonać. Ponadto masz dokładnie ustalone co i kiedy robisz ze Swoim psem. Nie ma to tamto! Spacer o 11:30 czeka do odfajkowania! 

Jeśli lubisz Internetowe gadżety, z czystym sumieniem mogę Ci polecić aplikację Habitica. Toż to cudo, perfekcja w czystej postaci! Nie dość, że Twoje życie jest przejrzyste, czyste i poukładane, to jeszcze możesz sobie pograć. Tak, to cudeńko jest grą! Za każdy odhaczony obowiązek otrzymujesz punkty... a za punkty... sam zobacz! Więcej o aplikacji habitica na blogu Jest Rudo. 

psiolubni, psy, blog o psach, wakacje, wczasy, planowanie czasu, organizer, planner, kalendarz, notatnik, organizacja pracy, organizacja dnia, obowiązki domowe, notatnik, notes, pani swojego czasu,

 • Ceń swój czas, bo czas to pieniądz!


No właśnie dlatego wszystko notuję, planuję, podkreślam i układam z wyprzedzeniem. Mam paskudną tendencję do marnowania czasu. Obiecuję sobie, że wejdę tylko na chwileczkę na psiolubnego fejsa... a z tej chwileczki robi się kilka godzin. To samo tyczy się bezsensownego oglądania telewizji, patrzenia się w sufit, lub czytania czasopism, które w ogóle mnie nie kręcą.
Moje życie musi być poukładane i zaplanowane do ostatniej minuty. Jeśli chcę znaleźć czas dla moich zwierząt - muszę się sprężać i ustalić sobie stały, niezmienny tryb bycia.

Tobie też to radzę, bo dobra organizacja robi dobrze. Nie stresujesz się, bo o czymś zapomniałeś, nie marnujesz cennych minutek, ponieważ ich nie masz. Cały Twój czas jest zaplanowany i nawet, jeśli od godziny szesnastej do osiemnastej wyznaczyłeś sobie przerwę, to możesz oddać się błogiemu nic nierobieniu, bo taki jest Twój plan.

Wracając do czasu. Nawet, gdy poukładam sobie wszystko i wiem co mam robić, to mam duży problem z zaprzestaniem danej czynności. Dajmy na to, że od godziny piętnastej do szesnastej mam napisać wpis na Psiolubnego bloga. Zasiadam równo o czasie, piszę i piszę i przestać nie mogę. W dodatku wredny Instagram wysyła mi powiadomienia, właśnie przypomniałam sobie, że karma dla psów się kończy i akurat teraz muszę ją zamówić!

Jak żyć, gdy nie potrafisz powiedzieć stop?

Znalazłam na to idealny sposób!

Tak jak ze wszystkim i z czasem muszę nauczyć się obchodzić w sposób poukładany. Jakiś czas temu wygoolowałam w Internetach taki przydatny zegareczek e.ggtimer. Ustawiam sobie czas na wykonanie danej czynności a gdy jajo dzwoni... staram się przestać. ;)

Drugim, pomocnym gadżetem jest także tomato timer. Gdzieś, kiedyś wyczytałam, że nasz mózg najproduktywniej działa przez dwadzieścia pięć minut. Po tym czasie efektywność naszej pracy spada i po prostu - potrzebujemy chwili przerwy. To właśnie z tą aplikacją bardzo często piszę posty na bloga, lub wykonuję inne prace umysłowe. Po magicznym okresie dwudziestu pięciu minut zegareczek dzwoni a ja robię sobie chwilkę oddechu na napicie się wody i oderwanie wzroku od monitora.

psiolubni, psy, blog o psach, wakacje, wczasy, planowanie czasu, organizer, planner, kalendarz, notatnik, organizacja pracy, organizacja dnia, obowiązki domowe, notatnik, notes, pani swojego czasu,

 • Internet pożera  czas

Bestia wredna i wyrachowana. Zasiadasz przed laptopem na chwilkę, aby sprawdzić pocztę. Przy okazji lądujesz na kanale psychopaty, który uczy żyrafy mówić, grasz w prymitywne gry na facebooku, szukasz najtańszych lini lotniczych na Księżyc i po raz tysięczny oglądasz wymarzone szelki dla Twojego pupila.

Brzmi znajomo?

Wiem, też tak mam!

Dlatego pobyt w Internetach i Social mediach wyliczam sobie srogo i doszczętnie. Bezwzględnie korzystam z wyżej wymienionych timerów, przed uruchomieniem komputera zastanawiam się, co chcę w nim sprawdzić, następnie ustawiam sobie czas, który jest mi potrzebny i już!

Na początku zapisywałam sobie to na samoprzylepnych karteczkach. Przed uruchomieniem laptopa notowałam np. "napisać post na boga, obrobić zdjęcia na Facebooka itp." Dzięki tym hasłom było mi łatwiej trzymać się z planu i nie zbaczałam niepotrzebnie z Internetowego kursu.
 • Prowadzenie bloga zabiera dużo czasu

Wiem doskonale, że duża ilość psiarzy prowadzi blogi, lub profile swoich psów na portalach społecznościowych. Nie oszukujmy się - blogowanie zżera czas niemiłosiernie. 
Obecnie pracuję nad planem, który skróci mój czas w Internecie do minimum. 

Psiolubny blog to moja pasja, ale siedzenie kilka(naście) godzin dziennie w sieci, nie jest dobre.

Ostatnio, dowiedziałam się o bardzo fajnej aplikacji, która ułatwia bloggerom życie. Hootsuite pomaga zorganizować pracę w Internecie. Możesz tam planować swoje wpisy na popularnych portalach społecznościowych, dodawać zdjęcia, czy filmy. Więcej o tej aplikacji na blogu Vademecum Bloggera.


JAK ZNALEŹĆ CZAS DLA PSA - PODSUMOWANIE:

 1. Najpierw zorganizuj swoje życie. Nie marnuj czasu w Internecie, skup się na swoich obowiązkach. Planuj swój dzień z wyprzedzeniem.
 2. Uwzględnij w swoim życiu miejsce na zajmowanie się psem. 
 3. Wypisz na kartce to, jak powinieneś zajmować się swoim pupilem. (Czesanie, karmienie, spacery, treningi itp.) Wpleć te zajęcia w swój typowy plan dnia.
 4. Zacznij żyć rano. Kładź się wcześniej spać, abyś o poranku był wypoczęty i gotowy do podjęcia nowych wyzwań. Nie ma sensu wstawać o jedenastej. Zwlecz się z łóżka o świcie, idź ze swoim burkiem na orzeźwiający spacer. To naprawdę robi dobrze. 
 5. Stwórz swój prywatny, treningowy dzienniczek. Notuj w nim to, co chcesz przepracować ze swoim pupilem danego dnia. Zapisuj tam postępy, porażki, rzeczy do poprawienia. Jeśli będziesz miał plan działania - twoje poczucie bezpieczeństwa i spełniania swoich obowiązków wzrośnie. 
 6. Naucz się odpoczywać. Zamiast ślęczeć przed telewizorem, czy komputerem, idź na długi spacer, poczytaj książkę. Zajmij się czymś, co Cię relaksuje. Nie powinieneś cały czas skupiać się na obowiązkach i sztywnym trzymaniu się swojego planu. Każdy żywy organizm, potrzebuje odpoczynku - Ty także. Zapomnij o psach, blogach, treningach, pracy, rodzinie. Chociaż przez kilkanaście minut dziennie skup się tylko na sobie. Jeśli będziesz wypoczęty, Twoja produktywność wzrośnie. Innymi słowy, będziesz mieć więcej czasu na zajęcie się swoim zwierzakiem. :)

psiolubni, psy, blog o psach, wakacje, wczasy, planowanie czasu, organizer, planner, kalendarz, notatnik, organizacja pracy, organizacja dnia, obowiązki domowe, notatnik, notes, pani swojego czasu,

Znajdź Swój idealny planner! 

-*-

Jak organizujesz swój czas, aby nie zabrakło w nim miejsca dla Psa? Trudniej jest Ci się zorganizować po wakacjach, czy raczej koniec wolnego nic w Twoim życiu nie zmienia? :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz