JAK NAUCZYĆ PSA - SIAD I LEŻEĆ

jak nauczyć psa komendy siad, jak nauczyć psa komendy leżeć, jak wychować psa, blog o psach, psiolubni.com.pl

Poradnik, jak nauczyć psa komendy siad i leżeć


Przed Wami pierwsza część cyklu "Jak nauczyć Psa..."
Na początek bierzemy na warsztat polecenia chyba wszystkim psiarzom znane - siad i leżeć.
(Mam świadomość tego, że większość Waszych Psów potrafi wykonać te komendy nawet w nocy o północy, ale Psiolubny blog jest dedykowany wszystkim, a więc zaczynamy od podstaw.
Tak, tak, potem będę omawiała trudniejsze i mniej oczywiste zagadnienia)


#1 SIAD

Tej umiejętności możemy nauczyć praktycznie każdego psa. Jest to podstawowa komenda, która bardzo ułatwia codzienne życie.
Na początku powinniśmy zaplanować nasz trening i zastanowić się jak będziemy nagradzać psa za dobrze wykonane polecenie.

Zabieramy się do pracy!

Przywołujemy zwierzaka do siebie i chwalimy za chęć podjęcia wyzwania. Jeśli czworonóg jest mały, możemy przy nim uklęknąć, aby łatwiej było nam nakierować go na odpowiednie zachowanie.
Pokazujemy psu wyjątkowo pyszny smaczek i zamykamy go w dłoni, tak aby nie mógł go zjeść, tylko ewentualnie powąchać.
Gdy widzimy że nasz pupil jest zainteresowany smakołykiem, unosimy rękę z jedzonkiem powoli, nad jego czoło. Pies powinien podążać wzrokiem za jedzeniem. W końcu nastąpi taki moment w którym nie będzie mógł odchylić bardziej głowy do tyłu i aby nie spuścić przysmaku z zasięgu wzroku - usiądzie.
W tym samym momencie  podajemy psu smakołyk i obficie chwalimy.
Powtarzamy ćwiczenie kilka razy i kończymy sesję, którą powinniśmy powtarzać kilka razy dziennie, do skutku.

Gdy widzimy, że pies automatycznie podąża za ruchem ręki, możemy wycofać jedzonko i naprowadzać go samym gestem. (oczywiście, za każdym poprawnym powtórzeniem pochwała i nagroda) Jeśli psiak coraz lepiej rozumie o co nam chodzi, wprowadzamy komendę słowną."siad"

jak nauczyć psa siadać na komendę, siad nauka, wychowanie psa, psiolubni.com.pl

Uwaga! Niektóre psy przy nakierowaniu smakołykiem nie siadają, tylko cofają się lub skaczą.
W takim wypadku możemy przytrzymać psiaka delikatnie za obrożę, lub położyć dłoń na zadzie, tak aby zaakcentować to o co nam chodzi. Nie mam na myśli naciskania z całej siły na psa,  lub ciągnięcia go za obrożę do siadu., chodzi mi o delikatne położenie ręki na tyle pupila z jednoczesnym nakierowaniem smakołykiem. To właściwie ma być tylko dotknięcie, które w połączeniu z jedzeniem nad głową, pomoże zrozumieć czworonogowi o co nam chodzi.


#2 LEŻEĆ....

Gdy nasz pies perfekcyjnie nauczył się siadać, możemy przejść dalej i zabrać się za naukę komendy "leżeć"
Na początek wydajemy zwierzakowi polecenie "siad" i nagradzamy go.
Następnie przesuwamy jedzenie od nosa w dół, do przodu, tak aby pupil się położył. W momencie zetknięcia ciała z ziemią, wydajemy nagrodę i chwalimy psa.

Tak jak poprzednio, powtarzamy to ćwiczenie kilka(naście) razy.

Gdy zwierzak reaguje na ruch smakołyka, możemy wprowadzić sam gest ręką, jednocześnie wypowiadając komendę "leżeć." Ważne jest nagradzanie psa w tym samym momencie w którym wykona poprawnie ćwiczenie.

jak nauczyć psa komendy leżeć, waruj psy, psiolubni.com.pl, poradnik dla właścicieli psów, blog o psach,

Metody, które przedstawiłam w tym poradniku, z powodzeniem testowałam na moich kudłaczach.. Należy jednak pamiętać, że każdy pies jest inny i akurat na Twojego Burka moje sposoby mogą nie zadziałać.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak widzicie, na blogu zaszły spore zmiany. Nowa domena, nowy szablon i zupełnie inne logo. Mam też ogrom świeżych pomysłów na super blogowe posty i poradniki.
Dajcie znać, co sądzicie o nowym wyglądzie bloga i o serii postów "jak nauczyć psa..."
Mam nadzieję, że zmiany które wprowadziłam wyjdą wszystkim na dobre, a wy Drodzy Psiolubni zostaniecie z nami tak samo aktywni, jak dotychczas!

Pozdrawiam: Klaudia N&N


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz