ILE KOSZTUJE POSIADANIE PSA?

ile kosztuje utrzymanie psa, pies, posiadanie psa, pies rasowy, zanim kupisz psa,

Ile kosztuje utrzymanie psa przez 15 lat jego życia. Wszystkie wydatki zliczone i podsumowane - Oczywiście, w przybliżeniu. 


Większość ludzi nie - psiolubnych nie ma świadomości ile czasu i pieniędzy trzeba włożyć w to, aby nasz pies żył godnie i szczęśliwie. Kupując psa z hodowli, poruszamy ogromną machinę wydatków i kosztów, która często pędzi z zawrotną prędkością.


ILE KOSZTUJE UTRZYMANIE PSA?

Czasem warto jest usiąść i się zastanowić nad naszym domowym budżetem i nad tym ile pieniędzy wydajemy na naszego pupila.


#1 Pies

Na czym jak na czym, ale na zakupie psa oszczędzać nie powinniśmy. Przy wyborze wymarzonego papisia powinniśmy kierować się badaniami rodziców, charakterem zwierząt i ogólnym ich stanem zdrowia. Oszczędzając kilkaset złotych na starcie, potem możemy się mocno rozczarować. Nie zawsze, ale bardzo często zaniżona cena psa nie wróży nic dobrego. Oszczędność jaką uda nam się osiągnąć na początku, bardzo łatwo i szybko możemy podwoić podczas wizyt u weterynarza.
Oczywiście, nie każdy musi kupować rasowe szczenię z hodowli. Wiele ludzi z radością przygarnia lub adoptuje bezdomnego psiaka. To nic nie kosztuje a może dać wiele radości - zarówno nam jak i zagubionemu potrzebusiowi.
Koszt psa rasowego, z rodowodem - Różna. Przedział cenowy zaczyna się najczęściej od 1200 do nawet 7000 tysięcy złotych.
Koszt psa ze schroniska, fundacji - Za darmo. (Czasami za bardzo symboliczną opłatą)


#2 Wyprawka dla psa

Przed wprowadzeniem nowego członka rodziny do domu, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych - niezbędników.

- LEGOWISKO - Cena różna. (W zależności od wielkości, materiału, gatunku tworzywa, firmy itp.)
 Koszt - 30 - 250 zł.

- KLATKA - Pomaga w nauce zostawania w domu, pies nauczony przebywania w klatce czuje się niezwykle komfortowo i bezpiecznie. Cena uzależniona od wielkości, rodzaju (materiałowa, metalowa), jakości, firmy, materiału z jakiego została wykonana.
Koszt - 100 - 300 zł.

- MISKI - Jedna na wodę, druga na karmę. Cena bardzo zróżnicowana, w zależności od pojemności, materiału z jakiego zostały wykonane itp.
Koszt - 5 - 50 zł

- SMYCZ, OBROŻA, SZELKI - Ceny bardzo różne, zależne od materiału, wielkości, dodatków, tego czy gadżet został wykonany hurtowo, czy własnoręcznie. Akcesoria znanych firm są dosyć drogie, ale najczęściej cechują się wytrzymałością, odpornością na warunki atmosferyczne, trwałością.
Koszt - 10 - 250 zł.

ZABAWKI - Psy potrzebują dużo zabawek. Na rynku możemy znaleźć ich całą masę: piłeczki, szarpaki, ringa, sznurki, zabawki na jedzenie, czy interaktywne. Cena uzależniona niewątpliwie od jakości i trwałości. Bardzo rzadko (ale jednak!) uda się znaleźć zabawkę tanią i wytrzymałą.
Koszt - 5 - 100 zł.

*KAGANIEC, WORECZKI NA ODCHODY, ADRESÓWKA - Ceny różne, w zależności od produktu (5 - 50 zł)#3 Żywienie psa

To, czym będziemy karmić naszego psa jest sprawą indywidualną. Należy jednak pamiętać o tym, aby pożywienie było dostosowane do potrzeb psa, pełnowartościowe. Należy się kierować składem z tyłu opakowania a nie olbrzymim napisem zachęcającym do zakupu produktu.
(Ceny orientacyjne, zaczynające się od produktów znośnych jakościowo, nie śmieciówek)

KARMA SUCHA - Cena zależy od wielkości opakowania, jakości. Przeciętna karma 12 - 15 kg kosztuje w granicach 95 - 250 zł.

KARMA MOKRA (PUSZKI) - Cena także uzależniona od jakości i wielkości opakowania. Pudełko 800 gramowe to najczęściej koszt w okolicach 7 - 10 zł.

JEDZENIE GOTOWANE, BARF - Koszt uzależniony od tego czym karmimy psa i w jakich ilościach. (Mięso, owoce, warzywa, ryż, kości, podroby) Różne sklepy - różne ceny.

GRYZAKI - Kość dla psa (cena zależna od wielkości) ok. 2 - 5 zł.

SMACZKI, NAGRODY - Malutkie przysmaki, smaczki treningowe, pasty, tubki, kosteczki, kuleczki.
Cena zależna od firmy, jakości, rodzaju produktu, wielkości opakowania. Przeciętne opakowanie: 5 - 15 zł.#4 Zdrowie

Wydatki u weterynarza są bardzo różne. Jedne psy potrzebują przez całe życie tylko profilaktycznej opieki, inne natomiast potrafią gościć w gabinecie weterynaryjnym kilka razy w miesiącu.

- SZCZEPIENIE - My szczepimy się szczepionką dwa w jednym. (Wścieklizna plus inne choroby)
Koszt jednego zastrzyku to ok 90 - 100 zł.

- ODROBACZANIE - Cena jednej tabletki różna (ok. 5 - 15 zł) Ilość podanych tabletek zależy od wagi psa.

- PREPARATY OD KLESZCZY - Kropelki, obroże, spray, tabletki. Cena uzależniona od rodzaju preparatu i wielkości pupila. (50 - 150 )

- SUPLEMENTY DIETY - (Tabletki od stawów, poprawiające kondycję skóry, dodatki żywieniowe itp.) 50 - 150 zł. W zależności od wielkości opakowania, przeznaczenia, jakości itp.

Wymieniłam tu tylko profilaktykę, którą powinien być zabezpieczony każdy pies. Nie wliczam oczywiście cen operacji, badań, zabiegów itp.


#5 Pielęgnacja

Pielęgnacja uzależniona jest od rodzaju sierści psa i zapotrzebowania na zabiegi kosmetyczne.

SZCZOTKA - (Zgrzebło, gumowa rękawica, furminator, szczotka z włosia, lub igieł itp.) Koszt uzależniony od firmy. Nauczona doświadczeniem wiem że w tym wypadku droższe nie znaczy lepsze. (10 - 100 zł)

KOSMETYKI - (Szampony, odżywki itp) Ceny bardzo różne (15 - 80 zł)

INNE AKCESORIA - (Krople do przemywania oczu, chusteczki higieniczne, wybielacz do białej sierści, preparaty do czyszczenia uszu, obcążki do obcinania pazurków) (10 - 40 zł)

GROOMER - (Strzyżenie, kąpiel, specjalistyczna pielęgnacja) Ceny bardzo różne, w zależności od rodzaju zabiegu i stanu sierści pupila. (100 - 200 zł)#6 Petsitter

Czasami w życiu zachodzi taka sytuacja, gdy przez kilka dni nie możemy zająć się własnym psem. Z pomocą przychodzą nam "zastępczy opiekunowie" którzy wyprowadzą, wezmą psa do siebie, lub zamieszkają z nim na kilka dni. Cena usługi w zależności od zakresu obowiązków, miasta, zachowania pupila (15 - 80 zł)#7 Inne

Psy czasami wyrządzają szkody, niszczą meble, zjadają wycieraczki, obgryzają ściany itp. Niektóre osobniki mogą uszkodzić mienie osoby trzeciej, zaatakować kogoś, ugryźć, lub wdać się w bójkę z innym psem. Straty z tego tytułu też trzeba brać pod uwagę.
Zaręczam że widok rozwalonego, nowego komputera za dwa i pół tysiąca boli... i to bardzo.
Niektóre psie akcesoria kupujemy tylko raz w życiu, ale są też takie potrzeby, które musimy spełniać bardzo często. Postaram się przedstawić ... ta da da dam....

średni koszt utrzymania psa przez całe jego życie. (Załóżmy 15 lat)

 Na początek nabywamy psa. Jeżeli jest on z hodowli, zapłacimy za niego przeciętnie ok. 2000 tyś zł.  Początkowa wyprawka to koszt ok 500 zł. Jak wiadomo, szczeniaki potrafią niszczyć, więc trzeba też wliczyć w to straty. (zniszczone zabawki, pogryzione meble i sprzęty, zjedzone legowisko, przegryziona smycz, zjedzone buty, rozbita miska, zniszczona klatka) Nawet psom w starszym wieku zdarza się coś nabroić a więc tutaj szacuję koszt ok. 600 zł. Wiadomo że nic nie trwa wiecznie. Także akcesoria, które zakupiliśmy na początku trzeba będzie w końcu wymienić. (Smycz, obroża, szelki, kaganiec, woreczki na psie odchody, legowisko, miski, zabawki itp) koszt ok. 1500 zł. Żywienie psa jest niezwykle istotne. Ważne jest, aby podawać psu pełnowartościową karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników. 12 kilogramowy worek karmy wystarcza przeciętnemu psu na ok. miesiąc i kosztuje (+/-) 150 zł. Przez piętnaście lat życia psa zapłacimy za jego główny posiłek ok 27 000 zł! Dodatkowo możemy zakupić czasami jakąś przekąskę, gryzak, smakołyki. Koszt 2000 zł. Zdrowie. Szczepienie - co roku przez piętnaście lat - 1500 zł. Zabezpieczenie od kleszczy - (Stosowanie kropelek na kark co miesiąc) 12 600 złOdrobaczanie - Co trzy miesiące - 1800 zł. Pielęgnacja. Zależy od psa i od tego czy poradzimy sobie sami, czy potrzebujemy pomocy groomera. Przeciętny koszt (szampony, odżywki, preparaty do czyszczenia uszu i oczu, obcążki do pazurków, szczotki) 500 zł.

*Ceny orientacyjne, nie trzeba traktować ich dosłownie.

Wbrew pozorom jest to podstawowy spis, bez uwzględnienia nagłej choroby, potrzeby wykonywania specjalistycznych badań, operacji, zabiegów, podawania leków lub suplementów diety, pomocy petsittera, koszty szkód wyrządzonych przez psa, czy porady behawiorystów.
Uwzględniając ceny wypisane powyżej i sytuacje losowe (np. choroba zwierzaka, leczenie, operacja itp.) możemy oszacować że godne psie, piętnastoletnie życie może kosztować nawet 50 000 zł!


Ludzie często pochopnie podejmują decyzję o zakupie lub adopcji zwierzaka, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego że odpowiednia opieka kosztuje i to nie mało. O ile miesięczne wydatki łatwo wtapiają się w domowy budżet, to jednorazowe wyłożenie na stół kilkuset lub kilku tysięcy złotych wcale nie jest dla niektórych łatwe.


Czy można zrezygnować z tego wszystkiego? 

Oczywiście że tak! Pies może jeść resztki ze stołu, nie widzieć weterynarza nigdy na oczy i chodzić w sznurku na szyi. Ale czy to ma sens? Przygarnięcie pod dach nowego członka rodziny do czegoś zobowiązuje. Pies ma się czuć zdrowo, dobrze i bezpiecznie. Nie zapewnimy mu tego kupując legowisko za tysiąc złotych ani zakładając na szyję obrożę z diamencikami. Niestety, karmienie resztkami i brak fachowej opieki też nie jest najlepszym wyjściem. W opiece nad psem należy znaleźć złoty środek. Musimy pamiętać o zapewnieniu wszystkich podstawowych potrzeb naszego pupila, nawet z nawiązką. W końcu: "Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś."

10 komentarzy:

 1. Wow, wyszła spora suma! Oczywiście wszystko również zależy od tego, ile kto kupuje i jakiej jakości. Przykładowo, piłkę do zabawy jedni kupią za 50 zł, a inni za 5, także no :). W każdym bądź razie zgadzam się z cenami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne że wszystko zależy od tego ile i co kto kupuje. W tym poście wyliczyłam jedynie sumy, które ja bym przeznaczyła na utrzymanie mojego psa (gdyby nie był chory) Oczywiście, na utrzymanie pupila można nie wydać ani złotówki, ale wtedy to już nie jest zwykłe skąpstwo, a zaniedbywanie podstawowych psich potrzeb. :)

   Usuń
 2. Dobrze, że ktoś postanowił zebrać wszystko w jednym poście :) Była też taka akcja mająca na celu uświadomić innym ile nasi PSIjaciele kosztują. A koszt utrzymania psa wcale nie jest mały, więc zanim podejmie się taką decyzję, powinno się to kilka razy przemyśleć :) Wówczas nie będzie sytuacji, gdzie psiak trafia do schroniska przez głupotę właścicieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie nie mają świadomości że aby zapewnić psu godne i szczęśliwe życie (bo o takim tutaj mowa) należy poświęcić wiele czasu, chęci, miłości... i nie oszukujmy się - pieniędzy. Samą miłością i dobrym serduchem psa nie nakarmimy, niestety. :)

   Usuń
 3. Kiedyś, gdy nie miałam jeszcze psa czytałam te swoje książki, próbowałam wyliczyć sumę, oszacować. Teraz mam już psa więc mam też pewne rozeznanie w tych sprawach. Gdybym była osobą niedoświadczoną, ten post pewnie bardzo by mi pomógł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój blog powstał właśnie z myślą o osobach które planują dopiero zakup lub adopcję psa. Chcę dotrzeć do osób niedoświadczonych, które są "zielone" w tematach kynologicznych.
   Oczywiście, dużą część postów poświęcam tematom kynologicznie zaawansowanym.
   Dla każdego coś ciekawego - mam nadzieję. :)

   Usuń
 4. Ja dostałam Bonusa gdy miałam ok. 8 lat. Rodzice ustalili ze swoimi przyjaciółmi którzy mieli szczenięta, że przywiozą nam 2 małe szczeniaki. Jednego szczeniaka oddaliśmy babci - po kilku latach został potrącony przez samochód. Tak naprawę dostałam psa znienacka, nie byłam niczego świadoma. Czy żałuję, że wzięliśmy wtedy Bonusa ? Chyba tak... przez to, że nie miałam wtedy żadnej przydatnej wiedzy nie potrafiłam wychować psa. Teraz Bonus ma 6 lat jest bardzo energicznym psem, ma wiele zalet ale przez to jak go wychowałam jeszcze więcej wad.
  Na pewno takie posty przydadzą się ludziom którzy planują zakup psa :)

  Pozdrawiamy
  Biały Krukk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy czytam o Twoim Bonusie wydaje mi się że piszesz o moim Niku. Tylko że Niko jest starszy i (moim zdaniem) aż tak dużo wad nie ma. :)
   Mam nadzieję że moje posty są przydatne zarówno dla laików jak i trochę bardziej psich zawodowców. :D

   Usuń
 5. Bardzo fajny post, przydatny napewno dla kogoś kto myśli o kupnie lub adopcji psa ze schroniska :) Czasami ludzie nie zdają sobie sprawy z kosztu utrzymania psa. Sara była na samym początku ogromny wydatkiem ale nie żałuje ani grosza ;) Tym bardziej że ja i mój chłopak utrzymujemy Sare sami od początku jej dni w domu więc wiem jaki to koszt tym bardziej za dużego psa bo np weterynarz jest droższy i to sporo bo dużo leków czy zastrzyków zależy od wagi psa :D Pozdrawiam

  ----------------------------
  swiatsary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje zwierzęta (ogólnie) są bardzo dużym wydatkiem, ale pomijając to, dodam jeszcze że częściowo utrzymuję od kilku miesięcy innego psa z którym mam mało wspólnego... jest ciężko, ale poddaję się. Moim psom nie może niczego zabraknąć, a jeśli mam możliwość zaopiekować się jszcze jedną istotą to nic, tylko się cieszyć.
   Pozdrawiam. :)

   Usuń