Z PSEM PRZY WIGILIJNYM STOLE

wigilia psy, wigilijne potrawy dla psa, boże narodzenie, święta z psem, choinka,


Które wigilijne produkty są szkodliwe, lub wręcz trujące dla psa?Wigilia za pasem, ludzie krzątają się w kuchni, gotują pyszne przysmaki… Psy zapewne dzielnie pilnują kuchennego blatu i produktów się tam znajdujących. Gdy nasz przyjaciel wpatruje się w obficie zastawiony stół, zastanawiamy się  co i w jakich ilościach możemy mu  podać. 

      Opłatek

Zawiera skrobię (mąkę), więc nie powinien zaszkodzić psu


      Kompot z suszonych owoców

Nie widziałam nigdy zwierzaka pijącego kompot, ale jeśli składa się on z owoców nieszkodliwych, nie ma przeciwwskazań, aby go podać.      Ciasta typu sernik, makowiec 

Sernik możemy podać psu, jeśli nie zawiera rodzynek.
Jak wiadomo rodzynki i surowe winogrona są dla nich toksyczne. Substancje szkodliwe z tych owoców osadzają się na psich nerkach i je uszkadzają.
Objawy zatrucia : ospałość, wymioty, biegunka, częste oddawanie moczu
Dawka toksyczna:  dwa winogrona lub sześć rodzynek na kilogram masy ciała.

Mak zawarty w makowcu lub kluskach z makiem może powodować u niektórych psów rewolucje żołądkowe.

W niektórych ciastach, lub słodyczach znajdziemy także czekoladę. Jest ona bardzo toksyczna i niebezpieczna dla naszych pupili. (Psów, koni, kotów, papug) Zawiera szkodliwą substancję – Teobrominę.
Objawy zatrucia: Biegunka, wymioty, problemy z sercem, objawy neurologiczne, lub w skrajnych przypadkach śmierć. Objawy zatrucia pojawiają się ok. 6 – 12 godzin po zjedzeniu.
Dawka toksyczna teobrominy: 12 – 250 mg na kilogram masy ciała. (Jedna tabliczka czekolady zawiera od 150 do 1600 mg teobrominy)


       Sałatka jarzynowa 

Można ją podawać naszemu pupilowi, jeśli nie zawiera cebuli lub czosnku.
Cebula zawiera w sobie toksyczną substancję: tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do anemii. Czosnek jest mniej szkodliwy, dlatego znajdziemy go w niektórych produktach dla kudłaczy.
Objawy zatrucia: przyśpieszony oddech, dyszenie, ospałość, bladość dziąseł.
Dawka toksyczna: 0,5% wagi psa.


      Ryby

      Psy lubią ryby w każdej postaci. Możemy podać im ugotowaną rybę bez ości, najlepiej nie smażoną. Może to być np. karp w galarecie lub zupa rybna. (Słabo przyprawiona)
Surowe ryby zawierają tri metyloaminę, która może powodować bardzo ciężką anemię.
Ości mogą utknąć w przewodzie pokarmowym psa i doprowadzić do uduszenia.


      Zupy 

Psy raczej lubią jeść zupy, chociaż powinniśmy unikać podawania im tych potraw, ponieważ są bardzo mocno przyprawione. Praktycznie wszystkie przyprawy są niewskazane dla psa. Szczególnie niebezpieczne są jednak: proszek do pieczenia, soda oczyszczona (prowadzą do skurczów mięśni) gałka muszkatałowa (wywołuje drgawki) sól, a także wszystkie ostre produkty.


      Pierogi z kapustą i grzybami. Kapusta wigilijna 

Już mała ilość grzybów może powodować uszkodzenie wątroby, lub nerek.
 Zjedzenie kapusty u niektórych psów objawia się problemami żołądkowymi.  Jak widzicie wiele potraw z „ludzkiego” stołu jest niebezpiecznych, lub wręcz trujących dla psów. Znam zwierzaki, którym po zjedzeniu kiści winogron, lub makowca z rodzynkami nic nie było, ale lepiej nie ryzykować i nie sprawdzać tego na własnym pupilu. Gdy wspólnie z gośćmi biesiadujemy przy wigilijnym stole, warto jest też pomyśleć o  czworonogu. Zamiast podawać psiakowi niesprawdzone i niepewne wigilijne potrawy, możemy przygotować mu bezpieczne i smaczne, typowo psie przysmaki. 

(A Wy częstujecie swoje Psiaki jedzeniem z ludzkiego stołu, czy przygotowujecie specjalne smaczki?)

pies, wigilia, jedzenie 12 potraw, potrawy szkodliwe dla psa, spis, diy, święta, choinka,4 komentarze:

  1. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
    Pozdrawiam, ściskam i zapraszam na nowy post na http://czarnekudelki.blogspot.com/ :)

    OdpowiedzUsuń